Zadzwoń! 883-077-837
Serwis komputerów i laptopów w Lublinie

Porady


Pierwsze kroki po zalaniu laptopa

Pierwsze kroki po zalaniu laptopa

Dzięki pracy w serwisie zdajemy sobie w pełni sprawę jak często zdarza się zalanie komputera. Czy to kawą, herbatą, piwem no i czasem wodą.

Wynika z tego, że najczęstszą przyczyną zalania laptopa jest konsumowanie przy nim posiłku, a dopiero później są to wypadki losowe innego typu. Radzimy więc zachować bezpieczną odległość kubków z piciem i innych tego typu źródeł cieczy od sprzętu komputerowego. Pracując i popijając kawę znajdźmy sobie takie miejsce na kubek, aby nie możliwe było przewrócenie go szybko sięgając po mysz komputerową. Najlepiej żeby w razie przewrócenia, ciecz nie miała możliwości dostać się do notebooka, na jego klawiaturę czy innymi szczelinami w obudowie. Gdy już to się jednak stanie nasz laptop może ulec poważnej awarii wymagającej wymiany drogich podzespołów komputera, które może wymienić tylko fachowy serwis.

Gdy na laptop wylał się coś, trzeba przede wszystkim odłączyć natychmiast wszystkie źródła zasilania, tj. baterię i zasilacz. Aby nie dopuścić do zwarcia w obwodach komputera, co niewątpliwie skończy się kosztowną naprawą i wymianą części.

Gdy prąd został wyłączony, należy w zależności od potrzeby wylać i wytrzeć ciecz z wszystkich możliwych miejsc. Jest jednak bardziej niż pewne, iż część płynu wpłynęła do wnętrza komputera. Wymaga od rozebrania i dokładnego wysuszenia wszystkich podzespołów. Częstą lecz jeszcze mało poważna naprawą po zalaniu jest wymiana klawiatury w laptopie. Aby mieć pewność, że komputer zostanie profesjonalnie osuszony warto zlecić to serwisowi komputerowemu, który nie tylko wysuszy go, ale i sprawdzi czy nie nastąpiła jakaś awaria. Może trzeba będzie coś wymienić, bo naprawa często jest nie możliwa lub nieopłacalna.

Zawsze jest jednak możliwe, że tylko po osuszeniu komputer zadziała jak dawniej.

Więcej porad komputerowych →